„Robím to, pretože môžem, môžem pretože chcem, chcem pretože si povedal že nemôžem.“

Frank Zane

Kulturista ktorý dokázal ,že aj menej môže byť viac. Svojou perfektnou symetriou porážal protivníkov aj s omnoho väčším množstvom svalov, ako aj legendárneho Arnolda Schwarzeneggera. Kde to všetko začalo ?

Frank ZaneFrank sa narodil v horníckom meste Kingston v štáte Pennsylvánia v USA. Bol to tichý chlapec, no už od detstva dokazoval svoju tvrdosť a odhodlanosť v chlapčenských bitkách. Kulturistiku objavil v 14 rokoch, keď vošiel na hodinu matematiky a všimol si časopis o kulturistike zahodený v koši. Preštudoval časopis a začal trénovať v miestnej posilňovni Wilkes-Barre YMCA. Okrem toho si kúpil aj činky aby mohol trénovať doma. Jeho otec bol naštvaný, koľko času trávi svojim tréningom, na úkor domácich prác,: „Svaly získaš aj kosením trávy !“, hovoril jeho otec. To na Franka však pôsobilo opačne, bol čím ďalej viac a viac odhodlaný uspieť. Trénoval ďalšie 3 roky, tento čas priniesol výsledky, pribral 30 libier (13,6 kg). Cítil sa skvelo ,pretože konečne videl ako napreduje. Počas štúdia na strednej škole trávil letá ako inštruktor lukostreľby v skautskom tábore, v horách Pocono. Bol natoľko odhodlaný že z tábora šiel cez víkend 32 km stopom domov, aby si do tábora priniesol 25kg činky. Týmto spôsobom sa postaral aby mu nikdy neušiel žiaden tréning. Jeho zanietenie si napokon všimli aj jeho rodičia a ich postoj ku kulturistike sa začínal meniť. Bola to najmä Frankova mama, ktorá ho začala plne podporovať v tréningoch.

Frank sa nevenoval iba kulturistike, intenzívne študoval a chcel sa stať učiteľom. Strednú školu ukončil so ziskom dvoch trofejí za akademický úspech. V roku 1964 pokračoval ziskom bakalárskeho titulu z Wilkes University. Celú túto dobu trénoval, vážil už 84kg a spolu s tým sa začali objavovať aj jeho prvé súťaže v kulturistike. Ďalšie dva roky strávil vyučovaním matematiky v Pensylvánii. V roku 1966 sa presťahoval do Tampa Bay na Floride. Svoju prípravu bral naozaj vážne, čo sa odzrkadlilo aj na jeho výsledkoch, vyhral každú súťaž v okolí. Po svojich úspechoch cítil že je predurčený k väčším cieľom. Túžil sa presťahovať do Kalifornie, čo by však znamenalo opustiť východné pobrežie, preto sa rozhodol pre Floridu.

Frank Zane

Frank pôsobil ako učiteľ na miestnej strednej škole, kde si jeho vyšportovane telo všimla jeho študentka Pat. Okamžite zatúžila Franka zoznámiť so svojou sestrou Christine, ktorá sa odjakživa zaujímala o šport a umenie. Keď Christine stretla Franka bolo to po prvý raz čo videla niekoho s tak vypracovaným telom. Videla všetky filmy o Herkulesovi a keď bola mladšia verila že sa niektorý muži rodia s takýmto telom prirodzene. S Frankovou pomocou Christine spoznávala kulturistiku viac a viac. Svoje nove poznatky uplatňovala na svoju postavu. Frank v tom čase trénoval na súťaž Mr. America a Christine sa zdalo zaujímavé zúčastniť sa súťaží krásy. Po tom čo vyhrala všetky miestne súťaže sa rozhodla súťažiť o korunu Miss Americana v New Yorku. Frank Christine pomáhal po celý čas prípravy, upravil jej tréning aj stravu. Tento plán skvelo fungoval, Christine na súťaži s prehľadom vyhrala. Frank však toľko šťastia nemal a umiestnil sa na 2. mieste. O niekoľko mesiacov neskôr sa vzali. Frank aj naďalej učil na strednej škole a Christine viedla ženské štúdio zdravia. Frank naďalej pokračoval v tréningu a pripravoval sa na Mr. America 1968. Tu už nič neponechal náhode a obsadil prvé miesto. O týždeň neskôr po výhre titulu Mr. America porazil Arnolda Schwarzeneggera a získal titul Mr. Universe v Miami na Floride.

O niekoľko mesiacov neskôr sa Zaneovci presťahovali do južnej Kalifornie. Frank začal učiť matematiku v Los Angeles, zatiaľ čo Christine študovala na vysokej škole a  privyrábala si trénovaním žien v Santa Monice. Ďalšie úspechy na seba nenechali dlho čakať, najskôr Frank v roku 1969 získal titul Mr. World v Belgicku a už o rok neskôr nasledoval titul Mr. Universe, ktorý získal opäť aj v roku 1972. Ostával už iba pomyselný vrchol kulturistiky titul Mr. Olympia. Po 21 rokoch neúnavného tréningu sa konečne dočkal dokonca až 3-krát v rade za sebou. V rokoch 1977, 1978, a 1979 sa stal kráľom kulturistiky. Rok na to nasledovala kontroverzná Mr. Olympia 1980, kde Arnold Schwarzenegger získal svoj 7 titul a Frank skončil až na 3. mieste. Frank tiež zbieral úspechy aj mimo kulturistiku, v roku 1977 získal bakalársky titul zo psychológie na Univerzite v Los Angeles a v roku 1990 magisterský titul v odbore experimentálnej psychológie na Univerzite v San Bernandino.

V roku 1980 Frank spoločne so svojou ženou Christine otvoril fitness centrum Zane Haven v Palm Spring, kde mohli ľudia počas víkendov spoznávať kulturistiku. Tiež spoločne s jeho ženou napísal mnoho kníh ako napríklad : Zaneova cesta ku krásnemu telu, Super tela za 12 týždňov či Zaneova strava. Ďalej bol Frankovi udelený patent za stroj s názvom Leg Blaster, vďaka ktorému sa pri tréningu nôh znižuje dopad na chrbticu a kolená. Následne po tom rozbehol svoj trénersky program s názvom Zane Experience (Zaneové skúsenosti) v San Diego, kde sa presťahoval spoločne so svojou ženou. V súčasnosti má množstvo klientov z celého sveta, jedným z nich je aj Sadik Hadzovic.

Sme tvorivý tím, neustále pre vás vylepšujeme obsah a dostupnosť naších stránok.

©2015 Beast body. Všetky práva vyhradené.