„Spraviť vec, ktorej sa bojíme, je prvý krok k úspechu.“

Cesta k úspechu Jaya Cutlera

Bývalý profesionálny kulturista, nezlomný súper Ronnieho Colemana, 4-násobný víťaz prestížneho titulu Mr. Olympia a v súčasnej dobe tiež úspešný businessman .

Jay Isaac Cutler sa narodil 3. Augusta vo Worcesteri (USA) a vyrastal v malom meste zvanom Sterling. Má troch bratov a tri sestry a je najmladším zo všetkých siedmich detí. O jeho fyzický rozvoj bolo dobre postarané už v jeho detstve, už ako malý chlapec pracoval na rodinnej farme. Neskôr sa na strednej škole venoval americkému futbalu čo značne prispelo k jeho budúcim úspechom. V roku 1993 skončil štúdium trestného práva v Quinsigamond Community College.

So svojím tréningom začal vo veku 18 rokov. S počiatku chcel len lepšie vyzerať a vylepšiť si postavu, no neuveriteľné pokroky nenechali na seba dlho čakať, a tak sa zúčastnil prvej súťaže. Po roku tréningu  zvíťazil na Teen Nationals v Releighu, pre Jaya toto znamenalo začiatok kariéry. Spolu so svojou, zatiaľ priateľkou, no budúcou ženou sa presťahoval do Worcesteru a tu započala jeho snaha o vstup medzi profesionálov. V tomto cieli mu bol najviac nápomocný bodybuilder a obchodník Bruce Vartanian. Ich snaha sa zúročila  v roku 1996 víťazstvom na súťaži Nationals, kde dostal profesionálnu kartu. Rok po výhre si dal pauzu a zaradil nové tréningové metódy. V roku 1998 debutoval na Night of Champions v New Yorku a obsadil 11. priečku čo bolo na míle vzdialené od jeho očakávaní. Návrat k svojím starým metódam potvrdil v roku 1999 na súťaži Pro Ironman Invitational kde skončil 3. a na súťaži Arnold Classic sa umiestnil 4.

V rovnakom roku stihol aj účasť na svojej premiérovej Mr. Olympia kde sa umiestnil na 15. mieste. O rok neskôr dosiahol svoje prvé víťazstvo na profesionálnych súťažiach, keď vyhral Night of Champions a na Mr. Olympia skončil 8. Svoju perspektívu ukázal na pretekoch Anglickej a Talianskej Grand Prix víťazstvami nad výborným Ronnie Colemanom.  V novembri roku 2000 začal spoluprácu s firmou ISS Research, ktorá ho začala pripravovať na nasledujúce súťaže. V roku 2001 skončil na Mr. Olympia 2. za Ronnie Colemanom a v roku 2002 triumfoval na Arnold Classic. Nad Ronniem Coleman sa začínali sťahovať mračna pretože hneď za dverami bol žurnalistami označovaný rok Jaya Cutlera. V roku 2003 vyhrával všetko čo sa dalo, vyhral na súťažiach Ironman Pro Invitational, Arnold Classic, San Francisco Pro Invitational, popritom ešte vyhral Anglickú a Holandskú Grand Prix. Jediné čo mu však stále chýbalo bolo víťazstvo nad legendárnym Ronniem Colemanom. V decembri roku 2003 začal spolupracovať s výrobcom suplementov MuscleTech Research and Development . Po štyroch druhých miestach na Mr. Olympia sa dočkal v roku 2006, keď porazil 8 – násobného šampióna Ronnieho Colemana. V roku 2007 médiá čakali súboj Cutler – Coleman, ale výsledkom bolo víťazstvo Cutlera a 4. miesto Colemana, ktorý ohlásil dočasný odchod zo súťaží. V roku 2008 prerušil Cutlerovu vlnu víťazstiev Dexter Jackson a Jay sa umiestnil až na druhom mieste. Po tejto porážke sa však nevzdal, celú svoju snahu sústredil na Mr. Olympiu 2009. Kritici mu mnoho šanci nedávali, no podpora fanúšikov bola neuveriteľná. Konal sa 45 ročník Mr. Olympia a Cutler opäť zasadol na trón kráľa kulturistiky. V roku 2010 vyhral svoj štvrtý titul Mr. Olympia, pričom porazil Phila Heatha. O rok neskôr však prišla odveta Phila Heatha v podobe porážky, Jay sa umiestnil hneď za víťazom. Heathov trón Cutler už však neohrozil v roku 2012 si poranil biceps a nebol schopný súťažiť. V podobe comebacku sa Jay snažil ešte vrátiť do kolobehu kulturistiky v roku 2013, no jeho umiestnenie na Olympii nebolo nijak úžasne, skončil na 6. mieste. Toto bolo pre jeho kulturistickú kariéru koncom, v súčasnej dobe sa venuje už iba prezentácii svojich značiek a samotnému biznisu, v čom sa mu celkom darí.

 

 

 

Sme tvorivý tím, neustále pre vás vylepšujeme obsah a dostupnosť naších stránok.

©2015 Beast body. Všetky práva vyhradené.